Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie swojej działalności gospodarczej. By ograniczyć uciążliwe formalności do minimum, a także by zaoszczędzić czas, wielu z nich podejmuje decyzję o współpracy z firmami oferującymi gotowe spółki na sprzedaż. Dlaczego? Jakie są zalety takiego rozwiązania, popularnego za granicami naszego kraju, a i w Polsce zdobywającego coraz większe rzesze zwolenników?

Gotowe spółki – na czym to polega?

By założyć bądź przekształcić swoją działalność, należy podjąć wiele kroków prawnych, związanych głównie ze składaniem odpowiednich dokumentów w urzędach, dopilnowaniem wpisów do KRS i wnoszeniem opłat notarialnych czy kapitału początkowego. Oprócz pieniędzy, wszystkie te elementy zabierają czas – w zależności od terminu odpowiedzi danego urzędu nawet do sześciu tygodni. Czas ten wydłuża się znacząco, jeśli zostanie popełniony jakiś błąd lub gdy niedopełniona zostanie jakaś formalność – a o to nietrudno nawet doświadczonym przedsiębiorcom.

Tak sprawa wygląda przy tradycyjnej drodze organizowanie tej formy działalności gospodarczej. W przypadku gotowych przedsiębiorstw, rzecz ma się zupełnie inaczej. Przede wszystkim, to nasza firma, oferująca spółki na sprzedaż, doprowadziła do końca wszystkie powyższe formalności. Decydując się więc na zakup, przedsiębiorca omija wizyty w urzędach oraz wiele tygodni oczekiwania i od razu jest gotów do rozpoczęcia działalności.

Co oszczędzam na zakupie gotowej spółki?

Przedsiębiorca, decydujący się na współpracę z firmą prowadzącą sprzedaż spółek, znacznie zyskuje na czasie w porównaniu do tego, który postanowił założyć swoją działalność w tradycyjny sposób. Czas załatwienia niezbędnych formalności przy zakupie to jeden-dwa dni; po podpisaniu u notariusza dokumentów związanych ze sprzedażą dana osoba (lub grupa osób) zostaje wyłącznym właścicielem i może rozpocząć działalność.

Dużą zaletą jest także ograniczenie wizyt w urzędach i wiążącego się z nimi stresu. Polska rzeczywistość kolejek oraz wypełniania setek druków i wzorów nie ułatwia rozpoczynania czy przekształcania działalności prawnej. By więc nie pozwolić biurokracji na ograniczanie rozwoju przedsiębiorstwa, warto skorzystać z legalnych możliwości skrócenia formalności.

Gotowe spółki na sprzedaż mają opłacone wszystkie początkowe zobowiązania, na przykład z tytułu otworzenia rachunku bankowego czy opłat notarialnych. Nie występują sytuacje, w których po zakupie okazuje się, że pozostały jeszcze jakieś zadłużenia z tytułu otwierania działalności. Klient wie więc od razu, ile wynosi koszt sprzedawanej gotowej spółki.

Jakie są korzyści z posiadania gotowej spółki?

Poza uzyskaniem w pełni sprawnej i gotowej do prowadzenia działalności gospodarczej, posiadającej REGON i NIP, klient uzyskuje także szereg dodatkowych możliwości, często niedostępnych dla osób, które wybierają tradycyjną drogę załatwiania formalności. Przede wszystkim, tego rodzaju rozwiązanie pozwala na ubieganie się o dotacje europejskie, a także o branie udziału w przetargach. Spółki na sprzedaż pozwalają na spełnienie wielu wymogów, mogą chociażby udowodnić, że nie mają historii kredytowej, a w przypadku zakupienia gotowej spółki założonej wcześniej mogą także legitymować się kilku- czy kilkunastomiesięcznym okresem działalności.

Również comiesięczne koszty prowadzenia przedsiębiorstwa są niższe, niż na przykład przy obsłudze firmy o innej formie. Można także uzyskać zwolnienie z opłacania rachunku VAT, jeśli wspólnicy powołają prezesa. Co więcej, w wypadku takiej organizacji nie występuje konieczność odpowiadania własnym majątkiem za kredyty czy koszty ponoszone przez firmę, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa wspólników.

Osobnym tematem jest także prestiż, jakim w oczach kontrahentów cieszy się firma o takiej organizacji prawnej. Zarówno inni przedsiębiorcy, jak i banki patrzą przychylniej na taką formę prowadzenia przedsiębiorstwa, niż na przykład na działalność jednoosobową. Zwłaszcza te ostatnie docenią fakt, że firma nie posiada żadnej historii kredytowej.

Sprzedaż spółek – z jakimi formalnościami się wiąże?

By dokonać zakupu, należy podać nam niezbędne informacje, takie jak między innymi skład zarządu, podział udziałów, nazwa i zakres działalności. Dzięki danym tym możliwe jest przygotowanie umowy sprzedaży, którą klient i nasza firma podpisują u notariusza – od momentu złożenia podpisu przedsiębiorstwo zyskuje nowego właściciela i jest gotowe do działalności.

Natomiast formalnością, której nie da się ominąć, jest wprowadzenie zmian do KRS. Nasza firma wspiera klientów kompleksowo, a nasze usługi nie kończą się na sprzedaży gotowej spółki – pomagamy przy wniesieniu prośby o zmianę i dostarczamy wszystkie niezbędne dokumenty. Informujemy także klientów od samego początku o konieczności opłacenia zmiany w KRS, nie jest to więc nieprzyjemną niespodzianką. Warto pamiętać, że pomimo iż rozpatrzenie poprawek przez sąd może potrwać nawet 2 tygodnie, to przez ten czas gotowa spółka może działać normalnie.


Gotowe spółki na sprzedaż to szansa dla przedsiębiorców na rozpoczęcie działalności pod nowym szyldem w ciągu do dwóch dni od podjęcia decyzji o zakupie. Czysta historia kredytowa, możliwość brania udziału w przetargach, konkursach i ubiegania się o dotacje, przy ograniczeniu formalności do absolutnego minimum – to główne zalety naszej propozycji. Nie warto więc czekać i ograniczać rozwoju własnej firmy. Opłaca się natomiast sięgnąć po gotowe rozwiązania, pewne i racjonalne z każdego punktu widzenia.